סמינר המעבדה לסטטיסטיקה

 

סמסטר ב' תשע"ז  יום ד' 13:00- 16:00, שרייבר 209

מרצה פרופ' דניאל יקותיאלי

מטרת הקורס התנסות בייעוץ סטטיסטי: תשאול החוקר והבנת שאלות המחקר, החלטה על סוג הניתוח והנתונים הדרושים לפתרון שאלות המחקר; תכנון המחקר ואיסוף הנתונים; ניתוח הנתונים; כתיבת דו"חות; הצגת התוצאות.

חובת נוכחות  השיעור מתחיל ב 13:10    יש להגיע בזמן לכל השיעורים.

 

זכות "סירוב בודד" לפרויקט סיום  במהלך הסמסטר יוזמנו חוקרים להציג את מחקריהם בסמינר. כל חוקר יצוות לאחד הסטודנטים, שינתח את הנתונים עבור החוקר ויגיש לי דו"ח פרויקט סיום בו הוא מתאר המחקר, איסוף הנתונים, הניתוח הסטטיסטי ותוצאותיו, ואת מסקנות המחקר. במידה ואף סטודנט\ית לא יתנדב לקחת עליו הפרויקט, על כל אחד מהסטודנטים הזמינים לפרויקט (אלו שלא פטרתי אותם מראש מהמטלה) להשיב לי תוך פרק זמן, שאני אציין, אם הוא מוכן ( = אינו מסרב) לקחת על עצמו המשימה.  אני אצוות למשימה באקראי את אחד הסטודנטים שמוכנים לבצע אותה. סטודנט שלא ישיב לדוא"ל שלי בזמן המיועד יוכרז כמסרב. לכל סטודנט עומדת הזכות לסירוב בודד. סטודנטים שיסרבו לשתי מטלות יקבלו 0 נקודות על פרויקט הסיום.

 

מטלות

1.      משימה 1  (20% מהציון).

2.      משימה 2  קריאה ביקורתית של ניתוח סטטיסטי במאמר מעיתונות לא-סטטיסטית (20% מהציון).

3.      אחת ממטלות ניתוח הנתונים הקטגוריאליים (משימה 3  או  משימה 4)  (10% מציון)

4.      השתתפות בפגישות ייעוץ עם אילנה גלרטנר (10% מהציון).

5.      פרויקט סיום (40% מהציון)

 

חומרים

פתרון תרגיל 1    פתרון תרגיל 3    הכרת המודל הלוג-ליניארי

 

פרויקטי סיום

 

 

חוקר

תאריך

שעה

נושא הפרויקט

הנתונים ינותחו על ידי:

רון ואיתי

22.3

13:10

Impact of alternative data on financial performance: A Video game case study

יבגני ואלון דר

נס ואמיר

22.3

14:30

משחק האולטימטום!

דן נבון ואיתמר כהן

מיכל אנדלמן

29.3

13:10

מחקר המוח האפילפטי

נופר וניר

אדם גולדמן

29.3

14:30

ערך פרוגנוסטי מוסף של אק"ג

ריטה ודוד מוטהדה

אייל רישר

19.4

14:30

ניתוח תוצאות טיפולים כירורגיים למניעת דלף לבבי

אביב נבון ודנה קנר

מלכה גורפיין

26.4

13:10

תכנות תיקוף חישובי הסתברות לראיות DNA

יותם חרובי ומתן שלזינגר

טל שני

26.4

14:30

ניתוח דפוסי התקשרות לטלפון הנייד

מיכאל גרינגאוז ועדי כהן

אבי בנוב

24.5

13:10

חקר רגישות גילוי דלקת תוספתן  ללא דימות

ערן, יאיר ואלון

 

 

 

עוד קצת פרטים על המטלות

1.      דגשים למשימה 1: כתיבת דו"ח מפורט הכולל תיאור תמציתי של הניסוי המוצע, המודל ההסתברותי וההנחות ששמשו אתכם לחישובי העוצמה, וכמובן, חישובי העוצמה; להיות מוכנים להציג בקצרה (10 דק') את התוצאות.

2.      קריאה ביקורתית של ניתוח סטטיסטי במאמר: יש למצוא מאמר בעיתונות המדעית הלא סטטיסטית, ואפשר גם מהעיתונות הלא מדעית (במקרה זה יש למצוא המאמר המדעי המקורי), הכולל ניתוח סטטיסטי; לכתוב דו"ח המפרט את מטרת המחקר, הנתונים שנאספו, המודל ההסתברותי שהותאם, סוג הניתוח הסטטיסטי ותוצאות הניתוח, ולבסוף הביעו דעתכם: האם אכן ניתן מענה למטרות המחקר? האם המודל והניתוח סבירים? האם המסקנות מוצדקות?

3.      השתתפות בפגישות ייעוץ עם אילנה גלרטנר: יש לתאם עם אילנה השתתפות בלפחות שתי פגישות ייעוץ, לכתוב דו"ח קצר המתאר מה אילנה עשתה, ולהיות מוכנים להציג בקצרה את הדו"ח. דגשים: תיאור תהליך התשאול מתיאור הבעיה הראשוני של החוקר עד סיכום הבעיה הסופי של אילנה והחלטה על הניתוח הסטטיסטי המתאים; הסבר האופן בו הניתוח הסטטיסטי עונה על שאלת המחקר; הערות, השגות ובדיעבד אילו נתונים נוספים הייתם מבקשים מהחוקר ואיך אתם הייתם מנתחים הנתונים. קחו בחשבון שייתכן שהחוקרים לא יתירו לאילנה לתת לכם החומר ....

4.      דו"ח פרויקט סיום: תיאור החוקר והמחקר (מיהו? מנייו הוא בא? היקף המחקר? איפה הוא נערך?), תיאור כללי של הבעיה המחקרית וחומר רקע על הבעיה המחקרית, תיאור מפורט של הניסוי והנתונים שנאספו, תיאור מפורט של שאלת המחקר והמודל ההסתברותי וההנחות ששמשו אתכם בניתוח הנתונים, פירוט הניתוח הסטטיסטי, מסקנות המחקר ופידבק מהחוקר.

 

תודה לפרופ' דוד שטיינברג שקיבץ והכין את המטלות ואת קבצי הנתונים.